...na papieri 4, Galéria 19, 2021

Tisíce vystavených obrazov, kresieb, grafík, fotografií, množstvo inštalácií, diskus­né večery s autormi, vzdelávacie programy pre základné a stredné školy, večerné filmové predstavenia, prezentácie novovydaných publikácií, hudobno-dramatické vystúpenia …

Všetky tieto stretnutia s umením prebiehali vo výstavných priestoroch Galérie 19 na rohu Lazaretskej a Grösslingovej ulice v Bratislave počas jej jedenásťročnej existencie.

Na dnešné pomery úctyhodný výkon hodný úctivej poklony. Nie je to samoúčelné spomínanie, žiaden sentiment, ale pri jubileu sa patrí jedným okom poohliadnuť po minulosti. Lebo jubilejnou stou výstavou sa symbolicky uzatvára jedno mimoriadne vydarené obdobie devätnástky a začína nová etapa na ceste za umením.

V tejto neveselej, nevľúdnej, pandémiou poznačenej atmosfére, napriek všetkým nepríjemnostiam, ktoré nás otravujú už vyše roka, sa desať mladých výtvarníkov podujalo vystúpiť z jej zovretia a v devätnástke predstaviť svoju najnovšiu tvorbu.

Od januárovej inštalácie visia ich práce na stenách galérie a čaká sa len na koniec uzávery, aby mladí svojou tvorbou mohli publikum potešiť a dať mu aspoň na chvíľu nádej zabudnúť na pliagu, ktorá nás obklopuje.

Vystavené kolekcie prác na papieri podávajú reálny obraz o súčasnej tvorivej

forme mladých slovenských autorov. Pridali sa k nim aj tri mladé talentované Američanky. A čo na výstavu priniesli, aký výber nám ponúkajú?

 

Kurátor: Marian Meško

Open studio, Nová cvernovka, 2021

The exhibition consists of oil paintings, drawings on non-streched canvases, installations and photography of branches in woods, produced in the period of the last year.

Project funded by Minority Culture Fund - Kultminor. Photos by Richard Kučera Guzmán. Graphic design by Gergely Németh. Photograps of the colored branches: István Ugróczky.

Open studio, Studio trikk, 2020

The studio exhibition consists of oil paintings, drawings and installations produced in the period of the last year.

Behind the painting of a forest there is hidden an unquenchable longing for a stay in nature and selfish desire to be incarnated into nature with the option to possess human mind. I attempt to create my own nature that can be manipulated only by myself, where only my own rules and laws are valid. It is supposed to reflect some anxiety of our generation in the over-technologised society in which we often feel as if we were not standing firmly on the ground. I am energised by a strong desire to discover, learn and taste the spirit of the forest without taking nature into my possession, without conquering and reshaping it.

Financially supported by Minority Culture Fund - Kultminor

To be a forest, atelier xiii, 2018

In her creation, she asks herself a question, whether a human can become a forest. She explores to what extent can the human infiltrate into the forest via his senses and experiences, and if nature appears the same to everyone. To become trees, to be thousands of trees at once, to breathe through the thin, densely interlaced mycelium fibres, and to live it, to gain the experience of the forest. A selfish desire to reincarnate into nature with the possibility of retaining the human mind. By this she tries to create her own fictional forest.

There is a dominating motive of a hanging branch, a tree trunk without a treetop and roots, on a thin string, which symbolizes instability and uncertainty, creates tension in the picture, and with its motionlessness also calms down. It should reflect sort of anxiety of our generation in the overtechnized society, where we often have the feeling as we are not standing still with our feet on the ground. Hiding behind the forest painting, there is an unquenchable desire for a stay in nature. Her fascination with the forest does not lead to an accurate transfer of the seen reality to the canvas, but to an evocation of visions, impressions, and mainly a desire to become the forest.

Project funded by Slovak Arts Council - FPU.

The speaking fingers of trees, Dot. contemporary art gallery, 2017

Helena´s solo exhibition consists of oil paintings, drawings, installations and wooden objects with house plants. 
 

Curator: Juliana Mrvová

Project funded by Slovak Arts Council - FPU.